Johan Jöransson Fagerlund e. Nissi s. 24.4.1748 tai 29.11.1748 k. 17.8.1818 Pomarkku
Juha oli räätäli ja Nissin talon torppari. Epäilen Nissin talon pojaksi, koska Juhan muuttaessa poikamiehenä omaan torppaan, niin hänelle on kirjattu seurakseen veli, joka juuri sen ajan on poissa Nissistä, mitä hän voisi olla Juhan luona räätälin opissa.
Miksi Juha ei näy aiemmin Nississä ja miksi hän ei ole isäntä vanhimpana poikana, niin sitä on vaikea sanoa. Aika erikoista on, että vanhin pojista ei peri talonpitoa. Pitäisi löytää Juhan elämä ennen v. 1768, niin asia selkiytyy. Eiköhän se tässä joku päivä ajan kanssa tutkittavaksi tule, koska kyseessä on oma esi-isäni. (Katso alla Raimo E. Harjun kommentti tähän asiaan.)
myheritage-profiili tässä: Juha
Jöran Jöransson Nissi s. n. 1754
Juhan veli Yrjö ja asustaessaan räätälin oppipoikana veljensä luona oli vielä lapsi. Henkikirjoitettu siis Juhan perhekuntaan oppipojaksi ja vielä alle 15-vuotiaaksi lapseksi aikavälillä 1768-1771. Lähes sama aika on poissa Isac Jöranssonin poika Jöran Jöransson kotoaan lapsena, epäilen että v. 1771 kirjaajalta on mennyt sekaisin Nississä Jaakko ja Yrjö -pojat (Jaakko puuttuu, vaikka pitäisi puuttua Yrjö). Varmastikin on tästä Yrjöstä kyse, joten Juha Yrjönpojan pitäisi silloin olla hänen isoveljensä ja kotoisin siis Nissin talosta. Tässä tuo B.B:n -merkintä tarkastettavaksi: täällä.
Maria Mattsdr Fagerlund e. Bastuskeri s. 7.4.1746 Ahlainen k. 19.6.1809 Pomarkku
Juhan vaimo. Vihityt 26.1.1773 Ahlaisissa, vihittäessä Maria tulee täältä. Tämän jälkeen Maria on henkikirjoitettuna Noormarkun kappelissa vuodesta 1774.
myheritage-profiili tässä: Maria
Sabina Johansdr Fagerlund s. n. 1775 Pomarkku k. n. 1783 Pomarkku
Juhan tytär. Näkyy henkikirjoitettuna aikavälin 1775-1783.
Matts Johansson Fagerlund s. 4.7.1777 Pomarkku
Juhan poika. Matti Juhonpoika s. 4.7.1777 on oletettavasti renkinä Iisakki Nissillä v. 1792, välillä v. 1793 Matti Riuttalle ja sen jälkeen taas Iisakki Nissillä 1794-1795, siirtyy luultavasti vuosiksi 1796-1797 Matti Nissin taloon ja siitä 1798 Laitilan talon rengiksi. Palaa kotiin, missä avioituu.
myheritage-profiili tässä: Matti
Lisa Isaksdr Fagerlund e. Pirttijärvi s. 14.7.1779 Ahlainen
Juhan miniä eli Matti-pojan vaimo. Asuu Fagerlundilla avioiduttuaan. Ensimmäisen kerran henkikirjoitettu v. 1800. Tuli Ahlaisista v. 1799 Pomarkkuun (Ahlainen rk s. 122).
myheritage-profiili tässä: Liisa
Hedvig Johansdr Nordman e. Fagerlund s. 10.6.1784 Pomarkku
Juhan tytär. Hedda Juhantytär s. 10.6.1784 piikomassa Kangasniemen torpassa ennen avioliittoaan vuosina 1805-1806, käytännössä siskonsa Johannan luona. Kotonaan oli 1804 asti, josta sitten avioituu Jaakkolan uudistilalle Längelmäen Riuttalle.
myheritage-profiili tässä: Hedda
Johanna Johansdr Kangasniemi e. Fagerlund s. 14.7.1780 Pomarkku
Juhan tytär. Johanna Juhantytär s. 14.7.1780 ei ole Noormarkun kappelin alueella henkikirjoitettuna vuosina 1795-1798, eikä 1803-1804, tuossa välissä on kotonaan Fagerlundilla. Perustaa puolisonsa kanssa Kangasniemen torpan.
myheritage-profiili tässä: Johanna
Lapsi Fagerlund s. n. 1792 Pomarkku k. n. 1799.
Juhan lapsi. Tuntemattomaksi jäänyt lapsi (tai useampia ihan peräkkäin). Löytyy vain lasten lukumäärätiedoista tuolta ajalta.
(Päivitetty 3.6.2017)
Hei
Törmäsin eka kertaa tähän sivuun. Ja aivan yo tekstistäsi riippumatta olin alkanut ajatella, että Juho Fagerlund olisi Yrjö Jaakonpoika Nissin vanhin poika.
Juho Yrjönpoika oli opissa Ahlaisissa Söderlingin luona, jossa näkyy syntymäaika 29.11.1748 ja tämä on epäilemättä tuleva Fagerlund.
http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=4978720
Tätä B B merkintää en ollut ymmärtanyt, varsinkin kun Paltschik oli lukenut sen B.W. : Mutta jos se 1768 lukeekin B, Bn eli veli, lapsi eli halutaan sanoa, että Yrjö veli, mutta on vielä lapsi (ei henkiveroa). 1769 Lg Johan voi hyvin olla virhe ja 1770 lukee taas Br Lg ja sitten jotain (gdeS=)??
Olin päätymässä tähän Nissiin siitä syystä, että siitä selvästi puuttui yksi lapsi ja eikä kellään myöhemmällä lapsella ollut Juho nimeä eikä myöskään hetkeen ollut mitään avioliittoja Nissien kanssa. Nyt havaintosi Yrjöstä oikeastaan varmistaa tämän. Juho ei näy henkikirjoissa, koska on mennyt oppipojaksi jo alle 16-vuotiaana ja/tai Yrjön on ollut jotenkin raajarikkoinen (kampurajalka tai jotain) Ja sama selittäisi miksi ei kelvannut isännäksi.
t. Raimo E.
Hienoa Raimo, että löysit varsin tuoreet sivuni. Korjailen artikkelista pois tuon Kleemola-viittauksen. Kiitos kovasti lisävarmistuksesta, että kyseessä olisi Nissin poika.